Renesans obrotówek

Spinning można uprawiać niezależnie od pory roku, a latem sezon spinnigowy trwa w najlepsze. W tym okresie wszystkie ryby, które są w kręgu moich zainteresowań, odbyły już tarło oraz doskonale żerują. Jest to też doskonały moment w roku na użycie obrotówek, które choć są znanymi wśród wędkarzy przynętami to zostały na pewien czas zapomniane i niedoceniane. Wędkarze zdecydowanie dużo częściej sięgają po gumowe przynęty, których wybór na naszym rynku jest ogromny. Cieszy mnie fakt, że w ostatnim czasie obrotówki oraz whadłówki wracają do łask i mogę śmiało powiedzieć, że przeżywają swój renesans. Otóż niejednokrotnie okazuje się, że kolejne zmiany silikonowych przynęt nie przynoszą rezultatu a zastosowanie poczciwej obrotówki "otwiera nam wodę". Nie jest to oczywiście regułą, ale elastyczność w doborze przynęt u wędkarzy zawsze przekłada się na większą ilość złowionych ryb.

Skuteczna wirówka

Jak wiadomo skuteczna obrotówka czy wirówka musi charakteryzować się kilkoma istotnymi cechami zarówno pod względem pracy jak i samej konstrukcji. Błystka musi pracować pod prąd jak i z prądem rzeki, powinna również startować natychmiast po kontakcie z wodą. Taka cecha pożądana jest najbardziej podczas łowienia w rzekach. Miejsce żerowania ryb często ogranicza się do małego dołka albo rynienki, co jest szczególnie widoczne w małych rzeczkach. Tym bardziej istotne jest, aby na tak krótkim odcinku błystka pracowała wręcz idealnie. Ponadto warto również zwrócić uwagę z jakich materiałów jest wykonana obrotówka. Wszelkie łożyskujące się elementy obrotówki powinny być wykonane z mosiądzu. Materiał ten sprawda się idealnie. Wszelkie części obrotówki stożek, kulki oraz strzemiączko muszą być nieskazitelnie gładkie. Dodam, że jakikolwiek grad poprodukcyjny na tych elementach będzie bardzo negatywnie wpływał na pracę wirówki.

Okoń

W wakacje bardzo dobrym łowiskiem okoni są jeziora. Z reguły szukam ich wczesnym rankiem w pobliżu brzegu, na płytkiej wodzie. Dobrych brań można też spodziewać się w okolicach kąpielisk oraz znajdujących się tam pomostów. Do łowienia jeziorowych okoni używam wirówek wielkości 2-3 typu aglia. Bardzo rzadko używam jedynek. Na pasiaki stosuję przeważnie błystki z czerwonym akcentem w postaci pasków lub kropek. Podobno one to lubią. Chwosty są również mile widziane. W ciągu dnia okoni szukam na blatach oraz w okolicach górek podwodnych. Tu również można spróbować skusić szczupaki większymi obrotówkami. Wielkości jakich używam to nr 4-5 i zawsze z bujnym kolorowym chwostem. Nie należy obawiać się wielkości takiej przynęty. Czerwiec i lipiec nie są w Polsce szczupakowym eldorado, ale czasem można się bardzo mile zdziwić. 

Pstrąg

Odnośnie pstrągów latem łowię je zawsze idąc w górę rzeki. Z reguły w jednym miejscu oddaję po kilka rzutów. Żerujący pstrąg bierze praktycznie od razu, więc nie ma sensu dłuższe biczowanie wody. Warto jednak atrakcyjne miejsce odwiedzić o innej porze dnia. Używam wirówek w wielkości nr 2. Przeważnie łowię na błystki typu Aglia. Zarówno z chwostem jak i bez niego. Mój ulubiony a zarazem najbardziej skuteczny wzór to złoto z srebrem. Tak się złożyło, że większość największych letnich pstrągów złowiłem właśnie na taką blaszkę. Woda o tej porze roku jest już zazwyczaj niska. Pstrągi szczególnie większe są bardzo płochliwe i trudne do złowienia. Dlatego warto być nad wodą wieczorem oraz rankiem. Na skraju dnia i nocy nasze szanse znacznie wzrastają na oszukanie kropkowanego profesora.

Kleń

Klenie są moim ulubionym gatunkiem łowionym na spinning. Po odbytym tarle czerwcowe klenie intensywnie żerują. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się najmniejsze rozmiary wirówek. Osobiście stosuję błystki typu Long i Aglia maksymalnie w wielkości nr 1. Przeważnie jednak łowię na nr 0. Jeżeli chodzi o kolory lubię srebro z domieszką patyny. Tak postarzone obrotówki nie raz dawały mi bardzo dobre rezultaty. W mojej okolicy łowię klenie na dwóch typach łowisk. Są nimi Wisła oraz dużo mniejsza rzeka nizinna. W Wiśle szukam kleni w klasycznych miejscach na napływach ostróg oraz na przelewach. Miejscówki obławiam wachlarzem i staram się eksponować obrotówkę jak najdłużej w jednym miejscu. Bardzo dobre rezultaty daje również łowienie wzdłuż kamiennych opasek. W tych miejscach rzucam obrotówkę lekko skosem w kierunku środka rzeki. Po spłynięciu przynęty pod brzeg bardzo powoli ściągam obrotówkę pod prąd. W trakcie ściągania wirówki bardzo często smużę po powierzchni wody. Powierzchniowe klenie bardzo dobrze reagują na taką sztuczkę.

Warto spojrzeć przychylnym okiem na obrotówki, zwłaszcza w wakacje. Rezultaty mogą być owocne, a wirówka w ,,renesansie“ działa bez zarzutu w miejscach, gdzie inne przynęty zawodzą.

https://riomes.pl/12-blystki-obrotowe-typ-a

https://riomes.pl/14-blystki-obrotowe-typ-l

https://riomes.pl/20-blystki-wolframowe